صنعت خرده فروشی

فروش در پاندمی کرونا و پس از آن

فروش در دوره‌ی کرونا و پس از آن

پاندمی کرونا باعث شده تا بسیاری از مردم، از رفت و آمد‌های غیرضروری و بعضا ضروری خود به بیرون از خانه خودداری کنند. مراکز آموزشی کلاس‌های خود را به صورت آنلاین برگزار می‌کنند. تعداد زیادی از افراد در خانه دورکاری می‌کنند. تمام این افراد به مواد غذایی، لوازم بهداشتی، وسایل الکترونیکی و خدمات سرگرمی نیاز دارند تا از ماندن در خانه لذت ببرند؛ از طرفی دیگر کسانی که در خانه دورکاری می‌کنند، ممکن است به اقلامی مانند نوشت افزار برای کار در خانه نیاز پیدا کنند. آن چه که خرده فروشان باید بدانند این است که مشتریان هنوز هم نیاز به خرید دارند؛ اما این نیاز شکل جدیدی به خود گرفته است. در زمان فعلی، گرچه کمتر از قبل، اما هنوز هم خرید حضوری انجام می‌دهند و بسیاری هم بیش از پیش، به خرید آنلاین رو آورده‌اند. در ادامه به بررسی چند راهکار برای همگام سازی کسب و کار با شرایط جدید ناشی از پاندمی و ارائه‌ی خدمات مناسب به مشتریان می‌پردازیم:

  1. تعامل با مشتری از طریق رسانه‌های دیجیتال

امروزه یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد یک ارتباط خوب با مشتری و ماندگاری در ذهن آن‌ها، استفاده از رسانه‌های دیجیتال مانند ایمیل و سامانه‌های پیامکی است. این تعامل باید قبل، بعد و در هنگام خرید رخ دهد تا تجربه‌ای ماندگار برای افراد ایجاد کند.

قبل از خرید، از طریق ایمیل، پیامک و سایت خود، مصرف کنندگان را از تخفیف‌ها، فروش‌های ویژه، محصولات و خدمات جدید، بازگشایی و نحوه‌ی کار فروشگاه‌ها در دوره‌ی کرونا مطلع کنید. در صورت امکان حتی می‌توانید از طریق تماس تلفنی با مشتریان ویژه خود تماس برقرار کنید.

در هنگام خرید نیز می‌توانید با ارسال فاکتورهای خرید و رسیدهای پرداخت به مشتریان به صورت دیجیتالی و کاربرد هرچه بیشتر و بهتر روش‌های پرداخت غیر نقدی و آنلاین، از صدور فاکتورها و رسیدهای کاغذی جلوگیری کنید؛ این کار تماس را به حداقل رسانده و موجب ایمنی بیشتر در مقابل بیماری و ایجاد حس امنیت بیشتر در مشتریان و پرسنل می‌شود.

پس از خرید هم می‌توانید در محیط‌های دیجیتالی و غیرفیزیکی، به نظرسنجی از مشتریان و ثبت بازخوردها و نظرات آن‌ها بپردازید تا دید کاملی از تجربه مشتریان به دست آورید.

  1. طرح‌های تشویقی و پاداش به مشتریان وفادار

به جای دادن کارت‌های هدیه و پاداش به مشتریان به صورت فیزیکی، این کار را در بستری دیجیتال انجام دهید. با این کار، در هزینه‌ی تولید و چاپ کارت‌ها و زیرساخت‌های استفاده از آن‌ها هم صرفه جویی می‌شود. به این منظور، تنها، ایمیل، شماره تلفن و نام مشتری کافی است. همچنین، می‌توانید محصولات و خدمات خود را در غالب پروموشن‌ها و پیشنهادهای ویژه‌ عرضه کنید؛ به طوری که مشتری احساس کند با یک فرصت خرید استثنایی روبروست.

  1. کاربرد روش‌های پرداخت غیرفیزیکی

هم مشتریان و هم پرسنل حاضر در فروشگاه با روش‌های پرداختی که تماس بین افراد را به حداقل می‌رسانند راحت‌تر هستند و ایمنی بالاتری دارند. بهتر است تمام روش‌های پرداخت الکترونیک را پوشش دهید. تا جای ممکن باید استفاده از پول نقد، رسیدها و فاکتورهای کاغذی را کاهش دهید.

  1. تمرکز بر روی سلامت و ایمنی

اگر می‌خواهید مشتریان را به فروشگاه بازگردانبد، باید کاری کنید تا آن‌ها در فروشگاه شما احساس ایمنی داشته باشند. از سلامت پرسنل حاضر در فروشگاه مطمئن شوید و پروتکل‌های بهداشتی لازم را به آن‌ها آموزش دهید به طوری که این نکات را به مشتریانی که به مسائل بهداشتی توجه کافی ندارند هم گوشزد کنند. در نقاط مختلف فروشگاه، مواد ضدعفونی کننده را در دسترس قرار دهید. همچنین با توجه به مساحت فروشگاه باید برای تعداد افرادی که وارد فروشگاه می‌شوند محدودیت در نظر بگیرید.

  1. فروش غیرحضوری

مشتریانی که تمایلی به خرید حضوری ندارند، در اینترنت به دنبال محصول مورد نظر خود می‌گردند؛ مصرف کنندگان زیادی هم هستند که قبل از خرید حضوری، در مورد محصول مورد نظرشان گشتی در اینترنت می‌زنند. در شبکه‌های اجتماعی و سایت خود تصاویر باکیفیت و متعدد از محصولات خود به همراه اطلاعات و مشخصات دقیق آن‌ها قرار دهید. زیرساخت‌ها و امکانات فروش غیرحضوری را بیش از پیش فراهم کنید. با داشتن امکان سفارش از طریق تلفن یا یک پنل آنلاین، مشتریان بیشتری امکان خرید از شما را پیدا می‌کنند. ظرفیت پاسخگویی تلفنی را بالاتر ببرید و مطمئن شوید که سایت فروشگاه آنلاین شما روی دستگاه‌های مختلف به خوبی عمل می‌کند و به خوبی از پس سفارش های کوچک و حجیم به خوبی برمی‌آیید.

شرایط فعلی، نیازهای مشتریان را تغییر داده و بر انتظارات آنان در آینده تاثیر گذاشته است. اهمیت پروتکل‌های بهداشتی بیش از پیش شده و رسانه‌های دیجیتال و فروشگاه‌های آنلاین کاربرد و ظرفیت‌هایشان را به خوبی اثبات کرده‌اند و چشم اندازی جدید به وجود آورده‌اند. مصرف‌کنندگان همچنان مشتاق خرید هستند و با کاهش محدودیت‌های قرنطینه، حضور آن‌ها برای خرید بیشتر خواهد شد. خرده‌فروشان باید به خوبی و در زمان درست متوجه تغییرات در نیازها و انتظارات مشتریان شوند و فروشگاه‌های فیزیکی و آنلاین خود را آماده کنند تا با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و ایجاد محیطی امن برای مشتریان، به صورت آفلاین، و با حضور کامل و موثر در سطح اینترنت و رسانه‌های دیجیتال، به صورت آنلاین در دسترس مصرف‌کنندگان باشند تا به خوبی نیازهای آنان را پاسخ دهند. با استفاده از پروموشن‌ها و پیشنهادات استثنایی، مشتریان را به خرید تشویق کنند، فروش خود را بالا ببرند و در میدان رقابت با سایر برندها موفق عمل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.